Bernardyny.pl

  •  Ch.Pl Suzi Z Karolewka
  • Tytuł2

Pochodzenie Bernardynów nie jest dokładnie znane. Z wielu hipotez najbardziej prawdopodobna wydaje się ta, która mówi, że Rzymianie około 2000 lat temu, podbijając nowe ziemie, przyprowadzili ze sobą w Alpy molosy, które pozostały w dolinie Aosty i Wallisu oraz na alpejskich przełęczach, a później rozprzestrzeniły się aż do okolic Brna. Dawne molosy w odmiennych warunkach klimatycznych i na skutek krzyżowania z rodzimymi rasami wytworzyły dwa typy psów: jeden lżejszy, od którego pochodzą wszystkie psy pasterskie oraz drugi cięższy, od którego wywodzi się m.in. Bernardyn. Rasa ta wywodzi swą nazwę od założonego w 980 r. klasztoru na Wielkiej Przełęczy św. Bernarda. Tam prawdopodobnie wychodowany został pierwszy Bernardyn.

O bohaterstwie, ofiarności i inteligencji Bernardynów opowiada się legendy od bardzo dawna. Są to psy o imponujących proporcjach: wysokie, szerokie, o potężnym kośćcu i dużej masie. Można wyróżnić ich dwie odmiany: krótkowłosą i długowłosą. Preferowanym umaszczeniem jest białe z rudym lub tricolor.

Bernardyny są bardzo łagodnymi i przyjacielskimi psami. Zachowują się z godnością i powagą. Pomimo swych niemałych gabarytów są idealnymi towarzyszami dla dzieci. Jako psy stróżujące również spełniają w pełni pokładane w nich oczekiwania. Samym swoim wzrostem i masą odstraszają nieproszonych gości (nie wspominając nawet o niskim i złowróżbnym szczekaniu).

Poniżej przedstawiamy psy rasy Bernardyn pochodzące z naszej Hodowli:

ojciec: Winn von Baronenschloss

matka: Gaja Mańkowa Zagroda

ojciec: Baron Delikante

matka: Gaja Mańkowa Zagroda

ojciec: Yedi Dar Świętego Bernarda FCI

matka: Zaffira z Karolewka

 

ojciec: Ibo von der Plassenburg

matka: Fina Samarytanin

 

ojciec: Travis z Karolewka

matka: Gama Mańkowa Zagroda FCI

 

Ojciec: Hubertus Samarytanin

Matka: Aliss z Karolewka

 

Ojciec: Grog Berow

Matka: Bryta Samarytanin

 

Ojciec: Figaro z Karolewka

Matka: Katrina z Karolewka

 

Ojciec: Ren z Karolewka

Matka: Katja z Karolewka

 

Ojciec: Nino z Karolewka

Matka: Elena z Karolewka

 

Ojciec: Lary Hebron

Matka: Pola z Karolewka

 

Ojciec: Leon Dar Świętego Bernarda FCI

Matka: Ackebers Lady Loba

 

Ojciec: Yeti Olbrzym z Galicji

Matka: Esta Samarytanin